MODERNIZACJA SZKOŁY

Nowa ekopracownia w Szkole Podstawowej w Bujnach.

MOJA WYMARZONA EKOPRACOWNIA

Projekt współfinansowany przez:

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

link do strony www.zainwestujwekologie.pl

Szkoła Podstawowa w Bujnach rozpoczęła realizację zadań związanych z utworzeniem pracowni edukacji ekologicznej w ramach zadania konkursowego „Moja wymarzona ekopracownia”.

W ramach projektu pn. „Modernizacja pracowni przyrodniczej w Szkole Podstawowej w Bujnach” wyremontowano i doposażono pracownię przyrodniczą w pomoce dydaktyczne, sprzęt audiowizualny, meble .

WYKAZ_ZAKUPIONYCH_POMOCY_DYDAKTYCZNYCH__WYPOSAZENIA_I_MEBLI_DO_PRACOWNI_PRZYRODNICZEJ..pdf

Projekt obejmował w swej treści zaplanowanie i utworzenie szkolnej pracowni ekologicznej przez wyposażenie jej w nowoczesne zaplecze techniczne i różnorodne środki dydaktyczne oraz stworzenie i wdrożenie programu edukacyjnego „Przyroda dla siebie – dla pokoleń” opartego na wykorzystaniu zasobów pracowni. Edukacja ekologiczna w nowoczesnej pracowni będzie umożliwiać:

• uwrażliwienie uczniów na problemy związane  z ochroną środowiska naturalnego;
  • kształtowanie postaw współodpowiedzialności za stan środowiska naturalnego;
  • upowszechnianie idei zasad zrównoważonego rozwoju i kształtowanie nowych przyzwyczajeń, modelu życia we współczesnym świecie;
  • motywowanie uczniów do pogłębiania wiedzy  z zakresu  ekologii i  ochrony środowiska;
  • upowszechnianie wiedzy o problemach ochrony środowiska i ekologii;
  • aktywizowanie uczniów do podejmowania rozważnych działań dla dobra człowieka i otaczającej go przyrody;
  • rozwijanie dociekliwości poznawczej ukierunkowanej na ustalanie związków przyczynowo - skutkowych w relacjach człowiek  a środowisko naturalne;
  • uświadamianie uczniom wpływu działalności człowieka na stan środowiska naturalnego oraz w konsekwencji  wpływu środowiska na zdrowie ludzi.

Projekt jest współfinansowany przez:

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Całkowity koszt finansowy zadania - 34 852,00 zł

Dofinansowanie WFOŚ w Łodzi - 26 121,00 zł

Udział własny gminy – 8 731,00 zł

Uroczyste otwarcie pracowni edukacji ekologicznej

W dniu 19 listopada 2014 roku w Szkole Podstawowej w Bujnach otwarto nowoczesną pracownię edukacji ekologicznej powstałą w wyniku udziału szkoły w konkursie „Moja wymarzona ekopracownia”. W ramach realizacji projektu szkoła otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w Łodzi.

W uroczystości udział wzięli - Wójt Gminy Wola Krzysztoporska – Pan Roman Drozdek, Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚ i GW w Łodzi – Pan Andrzej Czapla, Sekretarz Gminy Wola Krzysztoporska – Pan Marek Ogrodnik, Skarbnik Gminy Wola Krzysztoporska – Pan Wiesław Jagiełło, Specjalista ds. Edukacji Urzędu Gminy w Woli Krzysztoporskiej – Pani Karolina Piotrkowska, Pracownik Referatu Funduszy Unijnych, Zamówień Publicznych i Promocji Urzędu Gminy w Woli Krzysztoporskiej – Pani Adrianna Drzynicka - Kania, Ks. Kazimierz Szmuc – reprezentujący Proboszcza Parafii Św. Wawrzyńca w Bujnach oraz Prezydium Rady Rodziców wraz z Przewodniczącą – Panią Renatą Tomczyk.

Uczniowie szkoły zaprezentowali  humorystyczne i pouczające przedstawienie, którego tematem była oczywiście ekologia i dbałość o naturalne środowisko przyrodnicze. Po części artystycznej nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi w progach pracowni ekologicznej. Ks. Kazimierz Szmuc poświęcił nowoczesną izbę lekcyjną, a goście mogli obejrzeć wszystkie wyeksponowane pomoce dydaktyczne i wyposażenie. Zgromadzonym zademonstrowano działanie tablicy interaktywnej i wizualizera natomiast uczennica klasy V dokonała eksperymentu pokazowego  z wykorzystaniem walizki ekobadacza.

Dyrektor szkoły Elżbieta Przybył w imieniu własnym i społeczności szkoły dziękuje zarządowi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi za pozytywną ocenę wniosku i przyznanie dofinansowania. Wójtowi Gminy Panu Romanowi Drozdkowi za wsparcie inicjatywy i rozumienie potrzeb szkoły. Pracownikom referatu Funduszy Unijnych, Zamówień Publicznych i Promocji Urzędu Gminy za współpracę przy realizacji zadania konkursowego rodzicom za współtworzenie modelu szkoły, który odpowiada wyzwaniom i wymaganiom teraźniejszości.

Serdecznie dziękujmy wszystkim gościom za przyjęcie zaproszenia i przybycie uroczystość.

• Szkoła Podstawowa im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Bujnach
    ul. Piotrkowska 104