"Bajka wędruje po świecie,
dzisiaj do nas zawitała.
Drogie dzieci dobrze wiecie,
że Was bajka pokochała."
Dnia 5.11.2018 r. uczniowie klas 0 - 3 naszej szkoły przyłączyli się do obchodów Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Dzień ten był okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy bawią, uczą, pomagają rozpoznawać dobro i zło, często też stanowią dla dzieci wzór do naśladowania. W szkole pojawiły się pięknie wystrojone królewny, wróżki, czarownice i różne bajkowe zwierzęta. Dzieci miały możliwość wysłuchania cudownej baśni pt. "Piękna i Bestia" czytanej przez bibliotekarkę - panią Krysię, mogły oglądać wystawę ulubionych bajek i baśni, wykonać prace plastyczną dotyczącą ulubionego bohatera, a także bawić się przy dźwiękach bajkowych piosenek. Dziękuję wychowawcom i rodzicom za włączenie się w obchody tego bajkowego dnia.
„A choć ich życia płomień zgasł,
To myśli o nich
Są przecież w nas.”
Maria Czerkawska "Zaduszki" [fragm.]
Jak co roku, przed Świętem 1 Listopada, uczniowie naszej szkoły uczcili pamięć żołnierzy zamordowanych w Bujnach w roku 1944, w czasie II wojny światowej. W tym roku pieczę przy pomniku sprawowali uczniowie klasy VIII, którzy wraz z wychowawczynią, p. Grażyną Makulec, uporządkowali „mogiłę” poległych. Jako reprezentanci Szkoły złożyli wieniec, zapalili symboliczne znicze, a pamięć uczcili minutą ciszy.
Dnia 19.10.2018 roku na placu przy Szkole Podstawowej im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Bujnach odbyło się ognisko integracyjne połączone ze śpiewem pieśni patriotycznych i rozgrywkami sportowymi. Uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami zostali poczęstowani kiełbaskami z ogniska i grilla.
Pan Dyrektor Sławomir Piętakiewicz składa serdeczne podziękowania organizatorom imprezy: Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Pani Sołtys wsi Bujny.
Dziękuje również sponsorom: masarni Biniek, piekarni Państwa Sobieraj oraz pracownikom szkoły.
Kasztany -dziecięce skarby. Dzieci wiedzą co wartościowe i we wrześniu oraz październiku mają całe kieszenie wypchane rudymi kulkami. Potem robią z nich zwierzątka.
Jednak kasztany to również wartościowy surowiec zielarski. Firma ,,Herbex" zaproponowała nam skup tych owoców z kasztanowca. Akcją na terenie naszej szkoły kierowała p. Dorota Nowak. Do zbiórki kasztanów włączyło się wielu uczniów. Korzystając z pięknej jesiennej aury, zbieraliśmy, zbieraliśmy, zbieraliśmy....Przechowywaliśmy je w przewiewnych workach, aż w umówionym dniu, pracownicy firmy ,,Herbex" przyjechali, zważyli i odebrali surowiec. Okazało się, że zgromadziliśmy aż 305 kg, uzyskując kwotę 213 zł. Pieniądze będą przekazane na potrzeby naszych uczniów. Dziękujemy !
Dnia 12.10.2018r. zostały wręczone dyplomy i nagrody zwycięzcom świetlicowego konkursu plastycznego pn. "Pocztówka z wakacji". I miejsce w konkursie przyznano uczniowi klasy I - O. Furczyńskiemu, II miejsce zajęli M. Gołygowski z klasy II oraz M. Merk z oddziału przedszkolnego, III miejsce przypadło uczennicy klasy I - J. Kwarcianej. Uczniowie biorący udział w konkursie mogli pokazać swoje umiejętności, wykazać się inwencją twórczą oraz wykorzystać dowolne materiały plastyczne. Serdecznie Im gratulujemy!
Dnia 15.10.2018 odbyły się pokazy cyrkowe dla dzieci klas 0 – III oraz rodziców.
Przedstawienie wprawiło małą publiczność w zachwyt, gdyż wystąpili w nim prawdziwi artyści - wielokrotni laureaci konkursów i festiwali cyrkowych. Swoje umiejętności zdobywali w znanych ukraińskich szkołach, a swój talent prezentowali w różnych zakątkach świata. Swoim talentem pochwalili się również przed nami. Podczas występów nie brakło oklasków i radości na twarzach dzieci i dorosłych.
11.10.2018 r.w ciepłe czwartkowe popołudnie 37 uczniów naszej szkoły z opiekunami: p. Jolantą Banaszczyk, p. Iloną Plutą, p. Agnieszką Warszadą oraz rodzicami p. Marzeną Stępień, p. Dawidem Kochem oraz p. Łukaszem Kieresiem wybrało się na mecz towarzyski reprezentacji Polski do lat 19 z Macedonią. Nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w tym wielkim święcie piłkarskim i gorąco kibicować biało – czerwonym. To było atrakcyjne spotkanie z siedmioma golami. Biało-Czerwoni stracili pierwszego, ale świetnie zareagowali i odpowiedzieli aż czterema. Wynik 4:1 wyglądał efektownie, ale niestety końcówka była już gorsza i Macedonia poprawiła rezultat ze swojej perspektywy. Polska zatriumfowała ostatecznie 4:3. W trakcie meczu nie brakowało wielu piłkarskich emocji, których nasi uczniowie na długo nie zapomną. Nasz doping zaowocował, a kibicowanie tak bardzo spodobało się, że już są w planie kolejne zorganizowane wyjścia na podobne imprezy sportowe.
12 października 2018 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Podczas oficjalnej części pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i zostali pasowani na uczniów przez Dyrektora Szkoły. Dzieci z klasy I uświetniły uroczystość tańcząc, śpiewając i recytując wiersze. Następnie Dyrektor Szkoły Sławomir Piętakiewicz w swoim przemówieniu podziękował nauczycielom i pracownikom szkoły za dotychczasową pracę i wręczył nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie z klas starszych w montażu słowno- muzycznym wyrazili wdzięczność wychowawcom za ich trud i poświęcenie.
Dnia 04-10-2018 r. dzieci z klasy „0” Szkoły Podstawowej w Bujnach uczestniczyły w lekcji bibliotecznej w Bibliotece Pedagogicznej w Piotrkowie Tryb. nt. Bohaterowie książek Kornela Makuszyńskiego.
Następnie udaliśmy się na wycięczkę do Parku im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Wycieczka była pełna niezapomnianych wrażeń.
Wycieczka uczniów klas VI, VII, VIII oraz rodziców do Muzeum Powstania Warszawskiego.
W dniu 28 września 2018 roku uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedzanie tego nowoczesnego, multimedialnego muzeum przybliżyło uczniom jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii narodu polskiego, stanowiące do dziś przykład męstwa i walki o wolność.
Uczniowie poznali życie codzienne powstańców, broń, umundurowanie, fotografie autentycznych scen powstańczych, losy ludności cywilnej. Obejrzeli samolot „Liberator”, którym dokonywano zrzutów broni dla powstańców. Poznali w jaki sposób działała podziemna poczta polska. Dużym przeżyciem była możliwość przejścia kanałami i sprawdzenie, co mogli czuć powstańcy poruszający się nimi w różne dzielnice Warszawy. Uczniowie obejrzeli też film pt. „Miasto ruin”- komputerową rekonstrukcję zrównanej z ziemią Stolicy.
Wizyta w muzeum była dla uczniów prawdziwą żywą lekcją historii i patriotyzmu.
Odwiedziliśmy również Łazienki Królewskie, Grób Nieznanego Żołnierza, Kolumnę Zygmunta, Pomnik Małego Powstańca, Warszawską Syrenkę. Wyjechaliśmy windą na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki, gdzie podziwialiśmy panoramę miasta.
Dnia 27 i 28 września 2018r. w naszej szkole obchodzony był Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który stał się znakomitą okazją do promowania głośnego czytania wśród dzieci i młodzieży, nabywania przyjemności z czytania i słuchania, a także rozwijania przynależności do społeczności czytelniczej. Uczestnikami spotkań były dzieci z klas 0-III oraz młodzież z klas IV-VIII. Dzieci młodsze miały przyjemność wysłuchać bajeczek pt. "Tupcio Chrupcio" oraz "Kogutek Ziutek" w interpretacji zaproszonych gości: p. M. Kopackiej - bibliotekarza Filii Biblioteki Gminnej w Bujnach oraz p. dyrektora S. Piętakiewicza. Należy podkreślić, iż nasi uczniowie słuchali w skupieniu i z uwagą dając się ponieść dziecięcej wyobraźni. Młodzież klas starszych została zapoznana z fragmentami książki S. Żeromskiego pt. "Syzyfowe Prace". Dzieje rusyfikacji i walki z nią przybliżyli uczniom podczas czytania: p. dyrektor - S. Piętakiewicz, polonista - p. R. Helman, historyk -
p. A. Szczepanik oraz uczeń kl. VI - J. Sianos. Organizatorem szkolnej akcji czytania była K. Dziemdziora - bibliotekarz.
W sobotę 22 września, uczniowie naszej szkoły po raz kolejny pomaszerowali na Góry Borowskie. Wszystko po to, by pamiętać o bohaterach, którzy w 1939 r. oddali tu życie w obronie Ojczyzny. Organizatorzy rajdu za cel postawili sobie przypomnienie 79 rocznicy walk o Góry Borowskie, propagowanie patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży a także popularyzowanie turystyki pieszej jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu. Na wędrówkę wyruszyła grupa pozytywnie nastawionych uczniów wraz z opiekunami: p. Anitą Szczepanik oraz p. Agnieszką Warszadą. Uczestnicy mieli do pokonania 10-kilometrową trasę: Wola Krzysztoporska – Radziątków – Kamienna – Borowa – Góry Borowskie. Po dotarciu na miejsce chętni mogli sprawdzić swoje wiadomości związane z wrześniowymi wydarzeniami, za co najlepsi zostali nagrodzeni. Wszyscy mogli też liczyć na pamiątkowy znaczek rajdowy i poczęstunek.
Dnia 28 września 2018 r., na zaproszenie senatora RP p. Rafała Ambrozika, laureaci konkursu plastycznego "Orzeł Biały - nasza duma" wybrali się na wycieczkę do Sejmu i Senatu RP. Uczennice: Natalia Pruba i Natalia Wieczorek wraz z opiekunem - nauczycielką plastyki Dorotą Nowak - godnie reprezentowały naszą szkołę. Celem podróży było wejście i obejrzenie Senatu i Sejmu RP, a więc najważniejszych organów władzy ustawodawczej w kraju. Na miejscu przywitał nas Pan senator Rafał Ambrozik, który towarzyszył nam cały czas podczas zwiedzania. Po Gmachu Parlamentu oprowadzał nas przewodnik. Chodząc mijaliśmy sale parlamentarne, sale konferencyjne, sale komisji parlamentarnych, biura poszczególnych ugrupowań politycznych. Widzieliśmy pamiątkowe tablice, zdjęcia, makietę wszystkich zabudowań Sejmu i Senatu oraz ekspozycję laski marszałkowskiej. Bardzo podobało nam się miejsce na parlamentarnym korytarzu i schodach, gdzie dziennikarze czekają na polityków, aby przeprowadzić z nimi wywiad. Jesteśmy wdzięczni sponsorom i organizatorom tej wycieczki. Warto brać udział w konkursach!
W dniu 14 września 2018 r. liczna grupa Świetliczaków wzięła udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Kropki (Święta kreatywności, odwagi i zabawy). Motywem przewodnim wydarzenia była kropka, dzięki której dzieci tworzyły wspaniałe dzieła sztuki. Malowały w kropkach to co dla nich najbliższe, czyli rodzinę, otaczającą przyrodę, zwierzęta, ulubione zabawki i inne. Talenty plastyczne uczniów można oglądać w małej galerii na dolnym holu szkoły.
W dniu 3 września 2018 roku, w Szkole Podstawowej im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Bujnach, miała miejsce inauguracja nowego roku szkolnego 2018/2019.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą, która została odprawiona w kościele pw. Św. Wawrzyńca w Bujnach. Dalsza część inauguracji odbyła się na sali gimnastycznej w budynku szkoły. Po odśpiewaniu hymnu państwowego Dyrektor szkoły – pan Sławomir Piętakiewicz, przywitał uczniów, rodziców, grono pedagogiczne i pracowników szkoły. Życzył wszystkim wytrwałości, owocnej nauki i wielu sukcesów w nowym roku szkolnym.
Po zakończeniu części oficjalnej, uczniowie udali się do sal lekcyjnych, by spotkać się z wychowawcami.
Góry Borowskie – pamięć o bohaterach trwa!
Co roku w Borowej, na terenie gminy Wola Krzysztoporska, u stóp pomnika ku czci poległych we wrześniu 1939 r. organizowane są uroczystości upamiętniające żołnierzy zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego. Tym razem odbyły się one 2 września.
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00. Do wszystkich tych, którzy przybyli, by uczcić pamięć bohaterów Września ’39, słowa skierował gospodarz tego terenu, wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek. – Rocznica wybuchu II wojny światowej – jak wiele innych rocznic w dziejach Polski – pokazuje i przypomina, że w chwilach najtrudniejszych wydobywa się z nas najlepsza cząstka polskości, czyli bohaterstwo i heroizm niewyobrażalny dla przeciętnego człowieka żyjącego dzisiaj w jakimkolwiek miejscu Europy czy świata. Dlatego powinniśmy mieć świadomość, że pamięć jest naszym świętym obowiązkiem. Nikt nam wolności, pokoju i bezpieczeństwa nie zagwarantował na zawsze tylko dlatego, że chcielibyśmy wierzyć w te gwarancje. To nie znaczy, że mamy żyć ze strachem i niepewnością, ale z wewnętrzną mądrością i pełnym przekonaniem, że bez ducha, bez wiary i najwyższych wartości, jakimi kierowali się nasi przodkowie, wszystko jest słabe i nietrwałe – mówił Roman Drozdek.
Słowa do zebranych skierował także poseł Antoni Macierewicz, a odczytał je w jego imieniu Zbigniew Ziemba. - Ofiara krwi żołnierzy spod Gór Borowskich okazała się bezcenna i musimy pamiętać zawsze, jak wiele zawdzięczamy tak niewielu – napisał minister. Do zebranych list skierował także wojewoda łódzki Zbigniew Rau. Pod pomnikiem odprawiona została msza święta polowa w intencji poległych. Odczytany został też apel poległych zakończony salwą honorową, a przedstawiciele różnych środowisk złożyli wiązanki kwiatów.
W tym roku obecna była też grupa rekonstrukcyjna, zainteresowani mogli więc zobaczyć, jak wyglądały mundury żołnierzy Września '39.
W bitwie na Górach Borowskich, zwanych też „Piotrkowskimi Termopilami”, 79 lat temu poległo aż 663 żołnierzy 2. Pułku Piechoty Legionów pod dowództwem płk. Ludwika Czyżewskiego.
Uwaga!
Zmiana numeru telefonu do naszej szkoły, aktualny nr:
511- 779 – 070 - Sekretariat szkoły
Rozpoczęcie roku szkolnego 2018 / 2019
22 czerwca 2018 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2017/2018.
Wzięli w niej udział uczniowie klas I – VII, wychowankowie oddziału przedszkolnego rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły. Dyrektor szkoły Elżbieta Przybył podziękowała uczniom, nauczycielom za pracę i naukę, jednocześnie życzyła wszystkim zebranym wspaniałych wakacji. Podczas uroczystości wyróżnienia wręczono uczniom klas 0 – III, po nich nagrodzono uczniów klas IV - VII. Po ceremonii zakończenia roku szkolnego 2017/2018 uczniowie udali się do swoich sal lekcyjnych na ostatnie przedwakacyjne spotkania, gdzie otrzymali z rąk wychowawców świadectwa.
W czwartek 21 czerwca, tuż przed zakończeniem roku szkolnego, wszyscy uczniowie zebrali się na sali gimnastycznej, na której Dyrektor Szkoły wręczyła dyplomy i nagrody zwycięzcom najważniejszych szkolnych konkursów organizowanych w drugim półroczu roku szkolnego 2017/2018. Rozstrzygnięte zostały, następujące konkursy : Najlepszy matematyk, Najlepszy sportowiec roku w kategorii chłopców, Najlepszy sportowiec roku w kategorii dziewcząt, Ekobohater, Najsympatyczniejszy Świetliczak , Najsympatyczniejsza Świetliczanka, Najbardziej usportowiona klasa w roku szkolnym 2017/18.
Uczniowie otrzymali dyplomy za reprezentowanie szkoły na zawodach sportowych. Dzieci uhonorowane zostały dyplomami i symbolicznymi nagrodami rzeczowymi za aktywną zbiórkę surowców wtórnych.Tytuł najbardziej usportowionej klasy w roku szkolnym 2017/18 otrzymała klasa IV. Gratulujemy
Dnia 18 czerwca 2018 roku obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły – Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Uczniowie wraz z nauczycielami zebrali się w sali gimnastycznej, by wziąć udział w uroczystym apelu. Zgodnie z ceremoniałem szkoły po wprowadzeniu na salę sztandaru, został odśpiewany hymn państwowy. Prowadzący apel złożył meldunek o stanie szkoły Pani Dyrektor Elżbiecie Przybył. Następnie uczniowie klasy VII pod kierunkiem p. Radosława Helmana po raz kolejny przypomnieli społeczności szkolnej życiorys Prezydenta, szczególnie podkreślając lata dzieciństwa i okres szkolny a także Jego dokonania dla Polski, Europy i świata.
Po zakończeniu prezentacji udaliśmy się pod tablicę upamiętniającą nadanie imienia szkole niespełna rok temu. Tam delegacja uczniów w asyście Dyrektora Szkoły złożyła wiązankę kwiatów.
Społeczność szkolna w ten sposób złożyła hołd pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pozostajemy w przekonaniu, że najważniejsze dokonania Lecha Kaczyńskiego wytrzymają próbę czasu i dołączy on do grona tych przywódców narodu polskiego, których dramatyczne okoliczności śmierci były jedynie drugorzędnym fragmentem ich biografii.