W dniu 4-06-2019 r. uczniowie klasy „0” oraz II pojechali na wycieczkę do ZOO Safari w Borysewie. Główną atrakcją było zwiedzanie ogrodu zoologicznego podczas przejazdu specjalną kolejką z lektorem.
W trakcie wycieczki zobaczyliśmy niespotykane na co dzień okazy zwierząt: antylopy, zebry, bawoły afrykańskie, krokodyle białe, wielbłądy, pumy, rysie. W środowisku najbardziej atrakcyjne były białe lwy i białe tygrysy bengalskie. Następnym punktem programu było mini zoo, gdzie można było pogłaskać mieszkające tam gatunki m in: alpaki, owce kameruńskie. Nasz program zwiedzania zoo rozbudowaliśmy o zabawy w figlarni, przejazd kucykiem oraz zajęcia edukacyjne pt. „ W świecie gadów i ssaków”. Podczas nich uczniowie naszej szkoły poznały wcześniej im zwierzęta takie jak : żółw stepowy, agama brodata, tenerka mniejsza(spokrewniona z jeżami).
W miniony czwartek 30.05.2019r. mieliśmy przyjemność brać udział w obchodach Dnia Dziecka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie Tryb. Zaproszenie na tą uroczystość otrzymali uczniowie, którzy brali udział w konkursie plastycznym "Zwierzaki - przytulaki, domowe i bajkowe", a mianowicie Alicja Kiereś z kl. III, Bartosz Cejnóg z klasy II i Bartosz Latus z "O". Młodz artyści otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Sponsorzy zadbali również o nagrody rzeczowe, a były nimi kolorowe plecaki i worek słodyczy. Upominki wręczyli dzieciom zaproszeni goście: Wicestarosta Powiatu Piotrkowskiego - Pan Dariusz Magacz, Pani Aneta Wróbel - Nowakowska - kierownik Wydziału Organizacyjnego Powiatu Piotrkowskiego oraz Pan Jan Dziemdziora - radny Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.
Na dzieci czekało w tym dniu moc atrakcji i słodki poczęstunek. Było nam niezmiernie miło gościć na tej imprezie.
27 i 30 maja dzieci z klasy "0" i klasy II uczciły święto swoich rodziców w sposób uroczysty i wyjątkowy. W tym szczególnym dniu wszystkie dzieci zaprezentowały swoje liczne talenty, przedstawiając bogaty program artystyczny. Były piosenki, wiersze, tańce, życzenia oraz podarunki dla kochanych mam i tatusiów. Atmosfera była podniosła i niezwykle rodzinna, a rodzice nie kryli wzruszenia.
Wydział Katecheryczny Kurii Metropolitalnej Łódzkiej uprzejmie informuje, że w Konkursie Wiedzy Biblijnej nt. Ewangelia według św. Łukasza zorganizowanym dla dzieci klas IV - VI szkół podstawowych wzięli udział uczniowie, którzy dotarli do finału: Miziołek Adrianna - kl. V -Szkoła Podstawowa im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Bujnach.
30 maja rodzice uczniów klasy I zorganizowali na Wygodzie piknik rodzinny. Dzieci i ich opiekunowie brali udział w zawodach, konkursach, piekli kiełbaski na ognisku i próbowali specjałów przygotowanych na tę okazję. Najwięcej emocji wzbudziła jazda na segweyu i „kręcenie” waty cukrowej. Uczniowie przygotowali dla rodziców prezenty z okazji święta Mamy i Taty. Pogoda sprzyjała zabawie na świeżym powietrzu. Do domów wracano w radosnych nastojach.
Wychowawczyni serdecznie dziękuje rodzicom za zorganizowanie wspaniałego festynu.
O tym, że uczyć można się nie tylko w salach lekcyjnych, przekonali się uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły. Uczestniczyli oni wraz ze swoimi opiekunami paniami
G. Makulec, J. Banaszczyk i A. Warszadą w 3 dniowej wycieczce nad morze. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Zobaczyliśmy tutaj najdłuższa deskę świata (46,53 m), wyciętą z daglezji, która rosła przez 120 lat w kaszubskim lesie oraz stół o długości 35 m przy którym może zasiąść 230 osób. Oprócz tego zwiedziliśmy zrekonstruowany bunkier tajnej organizacji wojskowej Gryf Pomorski. Wąskimi korytarzami przedostaliśmy się do sali dydaktycznej, w której po zgaszeniu świateł usłyszeliśmy i poczuliśmy odgłosy bombardowania. Dwuminutowy podziemny seans zrobił na wszystkich niesamowite wrażenie… Następnie udaliśmy się do Domu Sybiraka - to drewniana chata przywieziona z Syberii. Obok Domu Sybiraka jest usytuowany model sowieckiego łagru, rampa kolejowa z pociągiem towarowym, symbolizującym wywózki setek tysięcy Polaków na Syberię. Zwiedziliśmy także Dom Trapera Kaszubskiego, Dom Kaszuba z Turcji, drewniany kościółek. Niebywałą atrakcją okazał się największy fortepian świata. Ważnym celem było także obejrzenie domu ... do góry nogami. Krótki pobyt w domu powoduje zaburzenie zmysłu równowagi, z trudnością stawia się kolejne kroki (odczuliśmy to na własnej skórze J).
Drugiego dnia pojechaliśmy do historycznego gdańskiego Starego Miasta. Naszym oczom ukazała się Ulica Długa - z Ratuszem, kamienicami z pięknymi fasadami oraz Długi Targ - z Fontanną Neptuna i Dworem Artusa. Odbijając z Długiego Pobrzeża w lewo weszliśmy w Ulicę Mariacką, słynną z kamienic z krużgankami oraz... biżuterii
z bursztynem. Idąc nią do końca doszliśmy do największego ceglanego kościoła na świecie - gotyckiej Bazyliki Mariackiej. Następnie udaliśmy się do Sopotu, gdzie czekała nas jeszcze jedna atrakcja - zwiedzanie mola.
W ostatnim dniu naszej wycieczki udaliśmy się na usytuowany na wzgórzu nad Wisłą zamek w Gniewie- najpotężniejszą twierdzę Zakonu Krzyżackiego powstałego na lewym brzegu Wisły. Tutaj spotkaliśmy się z panią przewodnik, która zapoznała nas podczas warsztatów z pracą drukarza, mincerza, łucznika. Niektórzy mogli spróbować strzelać do tarczy z łuku lub kuszy czy też wypleść tkaninę. Po warsztatach w zamku udaliśmy się w drogę powrotną do Bujen. Wycieczka przebiegała w miłej i sympatycznej atmosferze oraz cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony młodych turystów. Wspomnienia, emocje i refleksje pozostaną na długo w naszej pamięci.
W dniu 24.05.2019 klasa "0" wzięła udział w Festynie sportowo - rekreacyjnym
w Woli Krzysztoporskiej, promującym zdrowy styl życia dla dzieci i młodzieży. Podczas turnieju nasza drużyna "Czarne pantery" zajęła III miejsce. Wróciliśmy radośni i zadowoleni ze zdobytych medali, dyplomów, nagród. Serdecznie dziękujemy pani Wioletcie Gaworczyk i pani Edycie Grzywacz za zaagażowanie i sprawowaną opiekę nad uczniami podczas Spartakiady. Liczymy na równie emocjonujące wydarzenia sportowe.
W dniu 16 maja 2019r. odbył się Gminny Konkurs "Matematyczne Potyczki"
w Gomulinie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas III- VII, laureaci Szkolnego Konkursu Matematycznego.
Najlepszym okazał się uczeń klasy III Miłosz Gołygowski zajął II miejsce wśród grupy klas II-III. Pozostali uczniowie: Alicja Kiereś kl.III, Franciszek Sianos kl.V, Jan Sianos kl.VI, Natalia Królikowska kl.VII i Łukasz Chmielewski kl.VII zostali wyróżnieni. Uczniowie byli przygotowani przez panie: Ilonę Plutę i Jolantę Banaszczyk.
Serdeczne gratulacje!
Zawody sportowe w hali Relax
17.05. 2019 r. uczniowie z klas I, III i IV brali udział w Wieloboju sprawnościowym. Rywalizacja przebiegała w miłej i sportowej atmosferze. Sukces odniosła klasa IV, zajmując II miejsce w swojej kategorii wiekowej.
Zawody zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej Rzeczpospolitej Polskiej im. św. Jana Bosko w Piotrkowie Tryb. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.
WYCIECZKA DO KAZIMIERZA DOLNEGO, CZARNOLASU I JANOWCA
W czwartek 16 maja 34 uczniów klas IV-VII wraz z rodzicami i nauczycielami wzięło udział w wycieczce. Celem podróży był Kazimierz Dolny, Czarnolas i Janowiec. Pierwszym punktem wycieczki był Czarnolas ze słynnym w całej Polsce Muzeum Jana Kochanowskiego. Przed frontem dworu powitał nas pomnik poety, a piękny lipowy park zachęcał do spaceru. „Gościu, siądź pod mym liściem, a odpocznij sobie..." -tak pisał Jan Kochanowski rozsławiając swoją lipę czarnoleską. Wprawdzie tamtej lipy już tu nie ma, ale klimat pozostał. Dziś na miejscu, gdzie niegdyś rosło to słynne drzewo, leży głaz, na którym każdy z nas, zgodnie z zachętą poety, choć na chwilę próbował przysiąść przed podróżą do Janowca. Tutaj zwiedziliśmy wzniesiony w XVI w. zamek- siedzibę magnackich rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. W zamku mieszkała kiedyś piękna, lecz nieszczęśliwa Helena Lubomirska, której duch podobno snuje się teraz po zamkowych murach jako Czarna Dama. Pomyszkowaliśmy trochę po janowieckim zamku, mając nadzieję ją spotkać. Weszliśmy nawet na krużganki, gdzie z perspektywy dawnej „Sali Rycerskiej” obejrzeliśmy panoramę doliny Wisły. Mieliśmy również okazję wniknąć w atmosferę dworu ziemiańskiego z XVIII w. oglądając jego wnętrza. Następnie udaliśmy się do Kazimierza Dolnego– uroczego miasteczka położonego malowniczo nad Wisłą. Na Rynku powitały nas piękne renesansowe kamieniczki. Dalej wyruszyliśmy w stronę farnego kościoła, mijając po drodze pomnik kundelka . W farze obejrzeliśmy m.in. najstarsze w Polsce drewniane organy. Ostatnią atrakcją naszej podróży był rejs Wisłą. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Bujen.
WYCIECZKA PO ZIEMI PIOTRKOWSKIEJ
14.05.2019 r. uczniowie klas I-III wraz z opiekunami Dorotą Nowak, Moniką Popiel, Iloną Plutą, Moniką Misztelą oraz z kilkoma rodzicami byli na 1-dniowej wycieczce po Ziemi Piotrkowskiej. Realizacja wycieczki przyczyniła się do zwiększenia zainteresowania regionem piotrkowskim, poznania jego walorów krajoznawczych, historii, tradycji, kultury oraz osób zasłużonych dla Ziemi Piotrkowskiej. Dzięki zorganizowanej wycieczce, uczniowie mogli pogłębić swoją wiedzę o regionie oraz poznać jego najciekawsze walory. Uczniowie zwiedzili Podziemną Trasę Grot Nagórzyckich, Skansen Rzeki Pilicy oraz Rezerwat Niebieskie Źródła. Spałę, a w niej pomnik Żubra. Kilkukrotnie przejeżdżaliśmy przez rzekę Pilicę, widzieliśmy Zalew Sulejowski i zaporę w Smardzewicach. Ostatnim punktem wycieczki był Sulejów – Podklasztorze- Opactwo Cystersów. Zainteresowaniem cieszyły się ogromne szachy na dziedzińcu Podklasztorza. Pełni wrażeń i niezapomnianych przeżyć wróciliśmy do Bujen. Wycieczka była bardzo udana.
10 maja 2019 roku uczniowie klas 0-VIII naszej szkoły uczestniczyli we wspaniałym spotkaniu autorskim z pisarką Wiolettą Piasecką, która przybyła na zaproszenie p. Marty Kopackiej bibliotekarza Filii Bibliotecznej w Bujnach. Pani Piasecka to niezwykle miła i pełna entuzjazmu osoba, o czym mogli się przekonać wszyscy ci, którzy tego dnia mieli przyjemność spotkać się z autorką. W trakcie wizyty uczniowie nie mogli się nudzić, gdyż Pani Piasecka niezwykle ciekawie i aktywnie wypełniła wspólnie spędzony czas. Autorka bawiła dzieci nie tylko zachwycającymi i wzruszającymi opowieściami, ale przeprowadziła konkursy w formie zagadek bajkowych i piłkarskich - co szczególnie zainteresowało chłopców zafascynowanych sportem. Nie zabrakło kabaretu pluszakowego oraz wywiadu z pisarką. Na zakończenie można było zakupić książkę z dedykacją i autografem tej niezwykle sympatycznej i uroczej artystki słowa. Mamy nadzieję, że Pani Wiola zaszczyci nas jeszcze w przyszłości swoją obecnością. Dziękujemy bardzo!
W dniach 10-12 maja 2019r. czworo uczniów z klas VII- VIII wzięło udział w XV Jubileuszowym Zlocie Młodzieży Wiejskiej PTTK w Bachotku. Już pierwszego dnia uczestnicy mogli w ramach biegu terenowego: pływać kajakiem, strzelać z łuku i wiatrówki, skakać w worku przez skakankę. Wieczorem odbyło ognisko nad jeziorem Bachotek. Następnego dnia w sobotę zwiedzali Brodnicki Park Krajobrazowy, a następnie brali udział w grze miejskiej zwiedzając Brodnicę. Wieczorem napisali test z wiedzy zdobytej podczas wycieczek, nasza grupa napisała bezbłędnie: Natalia Królikowska i Kacper Miziołek. Później zaprezentowano "Nasze małe Ojczyzny". W niedzielę rozstrzygnięto konkursy zlotowe i wręczono dyplomy. Szczęśliwi pewni wrażeń wróciliśmy do swoich domów.
Do zobaczenia za rok na następnym zlocie w Toruniu!
Dnia 7 maja 2019 roku przy Szkole Podstawowej w Bujnach, pod czujnym okiem p. Sołtys wsi Bujny- Agnieszki Robaszek - Pawlik posadzono klony, daglezje i lipy. Drzewa podarował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W cieniu drzew będą odpoczywać mieszkańcy naszej małej Ojczyzny. Dziękujemy !!!
W dniu 6-05-2019 Narodowy Teatr Edukacji po raz kolejny przypomniał naszym małym widzom jedną z bajek dzieciństwa pt. „Jak Rumcajs Cypiska uratował”. Twórcy teatru wraz z dzielnym Rumcajsem zabrali nas na ekscytującą wycieczkę w głąb Rzacholeckiego Lasu. W głębi nieprzebytego boru mogliśmy zobaczyć baśniowe barwne postacie rusałek ,wodników oraz mówiących zwierząt. Rozśpiewany i roztańczony spektakl eksponował takie wartości jak: dobroć, sprawiedliwość, lojalność, poszanowanie godności człowieka, przyjaźń, życie w harmonii z otaczającą przyrodą. Śledząc przedstawienie mogliśmy poszukać odpowiedzi na pytanie: czy można bezkarnie sprzeciwiać się przyrodzie,? czy to co wydaje się nam brzydkie, musi być złe ,a to co bywa piękne jest naprawdę szlachetne?
W piątek 26 kwietnia w naszej szkole odbył się Gminny Turniej Piłki Nożnej Chłopców. Naszą szkołę reprezentowali: J. Cieślak, J. Sianos, F. Sianos, K. Grzywacz, J. Misztela, P. Chrząstek, K. Ogrodnik, A. Wojtków, M. Dudek. Rywalizowaliśmy ze szkołami z Parzniewic, Woli Krzysztoporskiej i Krzyżanowa. Wszyscy zawodnicy pokazali ambicję i zaangażowanie podczas rozgrywek, ale chłopcy z naszej szkoły tego dnia byli bezkonkurencyjni. Dzięki umiejętnościom indywidualnym i pięknej grze zespołowej, gładko pokonali rywali i zajęli pierwsze miejsce. Tym samym awansowali do powiatowych zawodów, które odbędą się w Sulejowie.
Brawo piłkarze SP Bujny !! Trzymamy kciuki i liczymy na sukces w dalszym etapie rozgrywek.
Udział Adrianny Miziołek w konkursie archidiecezjalnym w Łodzi ,,Ewangelia wg św. Łukasza”
W tradycji ludowej wierzono, że palmy mają wielką moc i są w stanie ochronić domostwa, ludzi i zwierzęta. Wieść głosi, że poświęcona palma wielkanocna schowana za świętym obrazem, umieszczona nad drzwiami czy na parapecie okna, chroni przed pożarem, powodzią i chorobami, a domownikom przynosi szczęście. Z grubszych gałęzi można zrobić krzyż, który wbity w zaoraną ziemię zapewnia urodzaj i chroni przed klęskami żywiołowymi. W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku w środę popielcową. Aby tej tradycji stało się zadość w dniach 12-14 kwietnia odbył się kiermasz palm wielkanocnych. Palmy przygotowały panie: M. Koczyńska wraz z mamami dzieci oraz D. Nowak , A. Warszada i M. Misztela. W sprzedaż zaangażowały się panie: R. Bzik i R. Nowak oraz uczennice: J. Bzik, N. Gaworczyk, Z. Szafrańska, J. Królikowska i K. Nowak. W kiermaszu zebraliśmy na rzecz Samorządu Uczniowskiego łącznie 394 zł.
Serdecznie dziękujemy Księdzu Proboszczowi Jerzemu Petera, rodzicom i uczniom za wsparcie naszej inicjatywy oraz KAŻDEMU, kto odwiedził nasz kiermasz i kupił palmę.
Uczniowie klasy III zmierzyli się w Szkolnym Konkursie Matematycznym. Oto wyniki: I m-ce zajęła Alicja Kiereś , II m-ce Miłosz Gołygowski, III m-ce Zuzanna Dymus. Alicja i Miłosz będą reprezentować szkołę w Konkursie Matematycznym w Gomulinie. Trzymamy kciuki i gratulujemy zdolności!!!!
13 kwietnia 2019r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Woli Krzysztoporskiej odbył się koncert laureatów VIII Przeglądu Piosenek Anny Jantar i Zbigniewa Wodeckiego. W konkursie wzięło udział 65 uczestników, wśród laureatów znalazły się nasze uczennice! Zuzanna Wochyń otrzymała 3 miejsce w kategorii klas 1-3, natomiast Julia Szczepanik otrzymała wyróżnienie w kategorii klas 7-8, gimnazjum. Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy.