Wycieczkę zaczęliśmy od spaceru alejkami ponad 100-letniego ZOO, gdzie kręcono cykl programu
„Z kamerą wśród zwierząt”. Dzieci miały możliwość zobaczenia z bliska najmniejszych i największych
zwierząt. W ZOO nie brakuje elementów nowoczesnej architektury. Tradycja łączy się z
nowoczesnością. Wielkie wrażenie wywarło na uczestnikach Afrykarium. Przedstawiono w nim różne
ekosystemy Czarnego Lądu. W podwodnym tunelu mogliśmy zajrzeć rekinowi w oczy i zobaczyć
płaszczkę.
Ostatnim z punktów wycieczki była ,, Panorama Racławicka” – dzieło J. Styki i W. Kossaka. Szczęśliwa
i pozytywnie zmęczona szkolna grupa turystów z głowami pełnymi niezapomnianych wrażeń, wróciła
do domu.
21.10.2019 r. komisja konkursowa w składzie: K. Dziemdziora, M. Koczyńska i M. Misztela dokonała rozstrzygnięcia świetlicowego konkursu plastyczno-technicznego pn. "Kapelusz Pani Jesieni". Celem konkursu było rozwijanie kreatywności, pomysłowości, wyobraźni dziecięcej, ekspresji plastycznej oraz dostrzeganie piękna natury. Wszyscy uczestnicy konkursu wykonali kapelusze, używając różnorodnego materiału przyrodniczego: liście, kasztany, owoce, kwiaty, suszone grzyby i wiele innych darów jesieni. Prace wykonane przez dzieci były bardzo piękne, dlatego wszystkie zostają nagrodzone dyplomami i nagrodami rzeczowymi.
W kategorii klas 0 - III zwyciężyli:
1 miejsce - Kacper Kaudz z klasy 0 i Maja Jakubik z klasy I,
2 miejsce - Maja Gaworczyk z klasy I i Julia Kwarciana z klasy II,
3 miejsce - Oskar Furczyński z klasy II i Maria Laskowska z klasy III.
Wyróżniono następujących uczniów z klasy 0:
E. Ludwikowskiego, F. Szczęsnego, O. Michalczyka, B. Stępień, J. Podkowińskiego, J. Radoszewskiego, B. Wochyń, O. Radziszewskiego, P. Merka, B. Jakubczyka, B. Szkodzińskiego, P. Gaworczyka, A. Stępnia i P. Krawczyk.
Gratulujemy wspaniałych pomysłów i dziękujemy dzieciom oraz rodzicom za zaangażowanie w życie świetlicy.
Zapraszamy rodziców uczniów kl. IV –VIII na spotkanie z psychologiem
i pedagogiem w sprawie radzenia sobie z nadmiernym korzystaniem przez dzieci
z telefonów komórkowych.
Spotkanie odbędzie się 25-10-2019r.(piątek) o godz.11 00 w świetlicy szkolnej.
W czwartek 17 października w Szkole Podstawowej w Gomulinie odbyły się Gminne Zawody w Piłce Ręcznej Dziewcząt i Chłopców (rocznik 2005-2006), w których jako jedna z 3 drużyn z terenu gminy, nasza szkoła wzięła udział. W turnieju nie było łatwych przeciwników. Każda z drużyn stanęła na wysokości zadania i pokazała kawał dobrej piłki ręcznej. Mimo zdecydowanie gorszych warunków fizycznych, nasi reprezentanci mieli przewagę nad przeciwnikami zwinnością, szybkością i wytrzymałością. Ich ambitna walka napawała dumą…Nie mogło więc być inaczej. Ci wspaniali chłopcy zajęli zasłużone I miejsce. Tym samym awansowali do zawodów powiatowych. Dziewczęta również pokazały ambicję i zaangażowanie podczas rozgrywek. Dzielnie walczyły o walczyły o każdy punkt. Jednak reprezentacja SP z Gomulina okazała się dla naszych dziewcząt zbyt mocna. Awans do powiatów wywojowały gospodynie zawodów, a nasze reprezentantki zajęły II miejsce.
Skład drużyn:
Chłopcy: J. Cieślak(bramka), J. Markiewicz, J. Sianos, J. Cejnóg, B. Szymczyk, Ł. Chmielewski, A. Sowa, R. Ogrodnik.
Dziewczęta: K. Dąbrowska(bramka), O. Fiodor, K. Markiewicz, W. Pruba, N. Królikowska, J. Rykała, N. Krawczyńska, N. Gawrosińska, N. Wieczorek.
Gratulujemy dziewczętom i chłopcom oraz dziękujemy za walkę, ambicję i poświęcenie, którymi się wykazali. CHŁOPCY trzymamy kciuki i liczymy na sukces w dalszym etapie rozgrywek;)
Jak co roku w Borowej, na terenie gminy Wola Krzysztoporska, u stóp pomnika ku czci poległych we wrześniu 1939 roku, organizowane były uroczystości upamiętniające żołnierzy zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego. To z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystości rozpoczęły się w niedzielę (1 września) o 10.00. Pod Pomnikiem Obrońców Gór Borowskich odprawiona została Msza święta polowa w intencji poległych. Odczytany został apel poległych zakończony salwą honorową, a przedstawiciele różnych środowisk złożyły wiązanki kwiatów. W imieniu naszej szkoły kwiaty złożyła Pani Dyrektor B. Bajerowska wraz z uczniami.
10 października 2019 r. w szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji XIX Dnia Papieskiego. Jest to dla nas Polaków ważne wydarzenie, stanowiące żywe wspomnienie świętego Jana Pawła II. Podczas Dnia Papieskiego pochylamy się co roku nad jednym z aspektów nauczania Karola Wojtyły, zgłębiając to, co mówi do nas nasz Wielki Rodak. Przypominamy sobie Jego niezwykłe życie i dziękujemy Bogu za Jego osobę. Występ nawiązał do tegorocznego hasła: ,,WSTAŃCIE, CHODŹMY ”.
W dniu 8 -10-2019 w naszej szkole odbyła się prelekcja na temat ,,Segregacji śmieci''. Już po raz kolejny szkolenie zostało zorganizowane przez firmę Eko - Region z Bełchatowa. Pani Paulina Saktura zwróciła uwagę dzieci na nastepujące problemy:
- Czym są zanieczyszczenia środowiska i skąd się biorą
- Jak możemy zapobiegać powstawaniu zanieczyszczeń środowiska
W dniu 1-10-2019 uczniowie klas I-VIII uczestniczyli w atrakcyjnej lekcji o zabawnym tytule „Fizyka wszędzie styka”. Ten interaktywny spektakl zawierający elementy przyrody fizyki i chemii, pozwolił uczniom aktywnie uczestniczyć we wszystkich eksperymentach oraz przyjemnie spędzić czas.
W dniu 26-09-2019 kl. „0”, pojechała na wycieczkę do Mediateki i Muzeum Piotrkowskiego.
Podczas zwiedzania Mediateki dzieci zapoznały się z bogatym księgozbiorem, nowoczesnymi katalogami ,salami gier oraz innymi pomieszczeniami udostępnionymi dla dzieci ,młodzieży oraz dorosłych. Drugą niespodzianką było zwiedzanie pomieszczeń i eksponatów w Muzeum Piotrkowskim. W zamku obejrzeliśmy wystawę polskiego malarstwa historycznego .Pan przewodnik prezentował nam dzieła takich znakomitych malarzy polskich jak : Jan Matejko ,Jerzy Kossak, Wojciech Gerson, Jan Czesław Moniuszko. Duże wrażenie zrobiła na nas również sala regionalna oraz wystawa broni.
W dniach 25, 26 i 27 września 2019 r. w świetlicy szkolnej naszej placówki świętowano Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Celem spotkań było promowanie wartości, jakie do naszego życia wnoszą książki, stały się też one świetną okazją do popularyzacji twórczości Janiny Porazińskiej - autorki książek dla dzieci i młodzieży. Bibliotekarz - Krystyna Dziemdziora zaprosiła do wspólnego czytania panią dyrektor B. Bajerowską, zaprzyjaźnioną bibliotekarkę M. Kopacką, zaprzyjaźnionego rodzica J. Furczyńską, nauczycieli :M. Koczyńską, J. Banaszczyk, A. Szczepanik, D. Nowak, A. Warszadę i R. Helmana. Najmłodsi uczestnicy czytania mieli możliwość wysłuchania takich utworów, jak: "Szewczyk Dratewka" - J. Porazińskiej, "Faustynka", "Tańczące Czarownice", "O dwóch braciach i dwóch wieżach". Starsza młodzież przysłuchiwała się nowelom: "Dobra Pani", "Katarynka" i "Latarnik", legendom:
"O dzielnej Wandzie" i "O Janie i Cecylii" oraz utworowi J. Porazińskiej - "Kozucha kłamczucha". Głośna interpretacja wybranych utworów spotkała się z dużym uznaniem i zainteresowaniem uczniów. Uczniowie wiedzą, jakie są zalety czytania i że jest to doskonała forma spędzania wolnego czasu. Spotkania przebiegły w miłej i przyjemnej atmosferze i na pewno na długo pozostaną wszystkim w pamięci.
Dnia 13.09.2019 r. uczniowie klas V- VIII pod opieką wychowawców udali się na wycieczkę do Zatoru k. Krakowa, gdzie mieści się Rodzinny Park Rozrywki – Energylandia. Uczestnicy wyjazdu dotarli do słonecznej Małopolski i wesoło spędzili czas w jednym z największych kompleksów rozrywki w Polsce. Energylandia jest wyjątkowym miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Wszystkim towarzyszyło wiele emocji i przeżyć, a wycieczkę należy zaliczyć do bardzo udanych. Uczestnicy liczą na to, że to nie jest ich ostatni wyjazd do tego miejsca....
I znów tak upragniony czas wakacji minął. W dniu 2 września przyszło nam spotkać się ponownie. Rodzice, nauczyciele, pracownicy placówki, no i przede wszystkim uczniowie zostali serdecznie powitani przez Panią Dyrektor mgr Bogusławę Bajerowską.
W przemówieniu nie zabrakło słów pamięci o tych, którzy w dniu 1 września 1939 roku nie mieli szans, aby rozpocząć rok szkolny. Również Pani Dyrektor złożyła całej społeczności szkolnej życzenia wytrwałości w tym nowym roku „wyzwań edukacyjnych”.
I tak rozpoczął się nowy rok szkolny 2019/2020.
Jak co roku w Borowej, na terenie gminy Wola Krzysztoporska, u stóp pomnika ku czci poległych we wrześniu 1939 roku, zorganizowane były uroczystości upamiętniające żołnierzy zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego. Miało to miejsce z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele naszej Szkoły. Delegacja złożona z uczniów wraz z pocztem sztandarowym Szkoły Podstawowej im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Bujnach, Dyrekcji P. Bogusławy Bajerowskiej i nauczyciela historii P. Anity Szczepanik godnie uczciła pamięć poległych za naszą wolność składając wiązankę pod pomnikiem.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019 / 2020
W środę, 19 czerwca 2019 roku, odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. Po nabożeństwie w kościele Parafii Św. Wawrzyńca, uczniowie, rodzice oraz pracownicy szkoły udali się na salę gimnastyczną, gdzie nastąpiło uroczyste rozdanie świadectw dla wyróżniających się uczniów oraz listów gratulacyjnych dla rodziców. Reprezentanci klasy VIII przekazali sztandar szkoły uczniom z klasy VI. Był to wyjątkowy dzień, który z pewnością zapadnie w pamięci absolwentom naszej szkoły, bowiem po kilku reformach, po raz pierwszy od wielu lat żegnaliśmy wychowanków ósmej klasy. Było wiele wzruszeń i podziękowań. Głos zabrali również zaproszeni goście. Sami uczniowie pożegnali nas zabawnym przedstawieniem odnoszącym się oczywiście do sytuacji z „ławki szkolnej”. Drodzy Absolwenci! Dziękujemy za wspólne lata nauki i zabawy, za zaangażowanie w życie szkoły i klasy, za podejmowane trudy i piękne postawy. Życzymy Wam wielu sukcesów oraz wytrwałości w dążeniu do realizacji wyznaczonych celów. Każdy z Was pozostawił tu swoją cząstkę, dlatego czas spędzony z Wami pozostanie nam w pamięci na długo, a mury naszej szkoły zawsze będą dla Was otwarte. Niech prowadzą Was słowa Ks. Jana Twardowskiego: „Kiedy wydaje się, że wszystko się skończyło, wtedy dopiero wszystko się zaczyna”. Świat otwiera się przed Wami – korzystajcie z niego jak najlepiej, jak najowocniej i jak najszczęśliwiej
Dnia 18 czerwca 2019 roku obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły – Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Uczniowie wraz z nauczycielami zebrali się w sali komputerowej, by wziąć udział w uroczystym spotkaniu. Następnie pani Grażyna Makulec wychowawca klasy VIII. po raz kolejny przypomniała społeczności szkolnej życiorys Prezydenta, szczególnie podkreślając lata dzieciństwa i okres szkolny a także jego dokonania dla Polski, Europy i świata.
Po zakończeniu prezentacji udaliśmy się pod tablicę upamiętniającą nadanie imienia szkole niespełna rok temu. Tam delegacja uczniów w asyście Dyrektora Szkoły złożyła wiązankę kwiatów.
Społeczność szkolna w ten sposób złożyła hołd pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pozostajemy w przekonaniu, że najważniejsze dokonania Lecha Kaczyńskiego wytrzymają próbę czasu i dołączy on do grona tych przywódców narodu polskiego, których dramatyczne okoliczności śmierci były jedynie drugorzędnym fragmentem ich biografii.
W piękne słoneczne i pogodne sobotnie popołudnie dnia 15.06.2019 r. odbył się Piknik Rodzinny w obiekcie Szkoły Podstawowej w Bujnach, udział w nim wzięli wszyscy entuzjaści zabawy na świeżym powietrzu.
Całkowity dochód z imprezy przeznaczony został na potrzeby Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Bujnach.
14 czerwca w WORD-ie w Piotrkowie Trybunalskim odbył się egzamin na kartę rowerową. O ten bardzo ważny dokument ubiegało się 18 uczniów i uczennic z klasy 4. Dla wielu był to pierwszy tak poważny egzamin w ich życiu. Uczniowie musieli się wykazać umiejętnością jazdy na rowerze, znajomością przepisów ruchu drogowego oraz znaków drogowych w konkretnych sytuacjach, z którymi spotkają się na drodze. Wszyscy egzaminowani, pozytywnie pokonali przeszkody i tym samym stali się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.
Młodym rowerzystom serdecznie gratulujemy i życzymy „szerokiej drogi” oraz BEZPIECZNEJ I ROZWAŻNEJ JAZDY rowerem.
7.06.2019r. z okazji Dnia Dziecka uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami i rodzicami pojechali na wycieczkę do parku rozrywki na Górze Kamieńsk. Na dzieci czekały liczne atrakcje, które stały się doskonałą formą spędzania czasu. Niesamowitą dawkę emocji dały maluchom skoki na bungee, trampolinie stacjonarnej oraz zabawa na dmuchanej zjeżdżalni. Wyjątkową zabawę zapewniły zjazdy torem saneczkowym z dużą prędkość na tle pięknych widoków w malowniczej scenerii stoku narciarskiego. Ten wspaniały dzień, który zakończyliśmy ogniskiem pozostaje w pamięci na długi czas.
6 czerwca w Kutnie odbyły się Mistrzostwa WZ LZS Woj. Łódzkiego w Lekkiej Atletyce Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowali: A. Krakowiak, M. Gaworczyk, M. Sobieraj, K. Ogrodnik, O. Fiodor, K. Markiewicz, J. Sianos, J. Cejnóg, N. Pruba, K. Wieczorek, K. Merk.
Doskonały występ odnotowały Karolina Wieczorek i Natalia Pruba. Karolina zdobyła brązowy medal w pchnięciu kulą, zaś Natalia wywalczyła 2 krążki: brązowy w biegu na 100 m oraz złoty w biegu na 60 m. Tuż za podium ….na 4 miejscu w rzucie piłeczką palantową uplasowała się Katarzyna Markiewicz. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych, wspaniałych sukcesów.