Szanowni Rodzice i Uczniowie informujemy, iż niniejsza strona internetowa Szkoły Podstawowej im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Bujnach zostanie niebawem zamknięta.
Pragniemy poinformować, że aktualne wiadomości dotyczące dokumentów i wydarzeń szkolnych zamieszczane są pod nowym adresem:
Na przestrzeni października i listopada 2021 roku odbyły się w naszej szkole dwa konkursy plastyczne. Pierwszy na zakładkę do książki pod hasłem "By czytać się chciało, zrób zakładkę wspaniałą". Organizatorem konkursu była biblioteka szkolna. Do konkursu przystąpili uczniowie klasy zerowej oraz klasy I - III. Wszystkie prace były bardzo piękne, kolorowe, wykonane różnymi technikami. Uczestnicy wykazali się naprawdę dużą kreatywnością. Podczas oceniania prac jury brało pod uwagę następujące kryteria: technikę wykonanej pracy, oryginalność, pomysłowość, estetykę oraz ogólny wyraz artystyczny. Po trudnych obradach wyłoniono zwycięzców. Nagrody równorzędne otrzymało 10 uczniów klasy "0": M. Biegańska, A. Piechowiak, N. Kowalska, M. Dryżek, S. Adamus, Z. Miśkiewicz, M. Gaworczyk, D. Grochowalski, F. Krakowiak, J. Pawłowska. W kategorii klas I - III:
I miejsce zajął: K. Kaudz - ucz. kl. II,
II miejsce przypadło: N. Miśkiewicz z kl. I i J. Krawczyk z kl. III,
III miejsce zajęli: A. Stępnik z kl. I i A. Dryżek z kl. II.
Nagrodzeni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Pozostali nagrodę pocieszenia w postaci słodkiego lizaka.
Patronat nad drugim konkursem plastycznym pod hasłem "Pod kolorowym parasolem jesieni" sprawowała świetlica szkolna. Inspiracją do wykonania tejże pracy stała się tegoroczna jesień, która przyniosła w darze różne niespodzianki. Cele konkursu zakładały: rozbudzenie dziecięcej wyobraźni i aktywności twórczej, motywowanie dzieci do obserwacji otaczającego ich świata, poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych, zachęcanie do kreowania indywidualnego sposobu przedstawiania tematu. Po wnikliwym oglądzie i analizie nagrodzono następujących uczniów:
I miejsce - K. Kaudz z kl. II
II miejsce - N. Miśkiewicz z kl. I i W. Misztela z kl. I,
III miejsce - A. Stępnik z kl. I i B. Misztela z kl. III.
Wręczono także dwie równorzędne pierwsze nagrody uczennicom klasy zerowej:J. Pawłowskiej i N. Kowalskiej.
Jesienne prace wykonane przez dzieci były bardzo urokliwe, klimatyczne, barwne i niepowtarzalne. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym oraz Uczestnikom konkursów.
Miękki, puchaty, z klapniętym uszkiem czy wielkimi oczkami. 25 listopada przypada przesympatyczne święto - Światowy Dzień Pluszowego Misia. Trudno zaprzeczyć, że pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, jedyna przytulanka na otarcie łez i ukochana "podusia" do snu. O tym święcie, nie zapomnieli także uczniowie kl. 0 ze Szkoły Podstawowej w Bujnach. W tym dniu było mnóstwo atrakcji podczas rozwiazywania różnych zagadek oraz konkursu recytatorskiego.
W konkursie recytatorskim pod nazwą „W krainie Pluszowych Misiów”, komisja w składzie: dyrektor szkoły p. Bogusława Bajerowska, kierownik filii biblioteki gminnej p. Marta Kopacka, oraz nauczyciele naszej szkoły p. Edyta Rusek i p. Krystyna Dziemdziora wyłoniła zwycięzców:
I miejsce-Magdalena Gaworczyk
II miejsce-Maja Biegańska
III miejsce-Antoni Piechowiak
Wyróżnienia otrzymali;
Jakub Kałużny
Filip Krakowiak
Zuzanna Miśkiewicz
11 listopada, jak Polska długa i szeroka, a także w najodleglejszych zakątkach świata, gdzie los rzucił naszych rodaków, świętujemy Dzień Niepodległości. Z dumą wspominamy wydarzenia sprzed stu trzech lat. Przywołujemy dzień odzyskania wolności po pierwszej wojnie światowej; czas, w którym zaistniała Polska, po 123 latach niewoli. Polacy odzyskali własne państwo, dowiedli, że są narodem, którego niepodległościowy duch nigdy nie gaśnie. Stało się to możliwe dzięki tym, którzy nie czekali z założonymi rękami, ale więzieni, prześladowani, a nawet skazywani na opuszczenie swojej rodzinnej ziemi nieśli ze sobą wszędzie pragnienie wolności Ojczyzny. Wielu zapłaciło za tę wolność najwyższą cenę. Przelewali krew, oddawali życie w kolejnych polskich powstaniach i na różnych wojennych frontach.
Składamy dziś hołd wszystkim, którzy tworzyli łańcuch pokoleń połączony myślą o wolnej Polsce, dziękujemy za ich ofiarę krwi. Wdzięczni jesteśmy za ich patriotyczny entuzjazm.
W Święto Odrodzenia Rzeczypospolitej pochylamy głowę przed bohaterami naszej historii, przed ludźmi szabli i pióra, przed powstańcami i zwolennikami pracy organicznej, przed tymi, którzy musieli walczyć o niepodległość i tymi, którzy potrafili ją umacniać. Dziś żyjemy w wolnej Polsce. Nadzieja tylu pokoleń Polaków została zrealizowana. Droga wolności zawsze jest trudna. Wymaga wielu wyrzeczeń, bo łączy się nierozerwalnie z odpowiedzialnością za siebie, za innych, za Ojczyznę. Jest to ważne dla Polaków dziś i jutro.
Uczniowie naszej szkoły uczcili dzień 11 listopada udziałem w uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów klasy 7 wraz z wychowawcą Radosławem Helmanem. Z radością obejrzeliśmy również najmłodszych – uczniów klasy 1 w interpretacji patriotycznego utworu.
OBEJRZYJ PREZENTACJĘ "DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI - KLASY 0 - III" Link poniżej
OBEJRZYJ PREZENTACJĘ "DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI - KLASY IV - VIII" Link poniżej
W dniu 9-11-2021 odbyło się szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej zorganizowane dla uczniów klas 0-I . Szkolenie przeprowadzili ratownicy Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Tryb. W oraz odbyły c wyniku spotkania najmłodsi uczniowie naszej szkoły zdobyli informacje nt. :
- w jakich wypadkach należy wzywać pomoc ;
- o czym i w jaki sposób należy powiadamiać służby medyczne;
- jakie są numery telefonów alarmowych;
- jak udzielać pierwszej pomocy przy złamaniach ,oparzeniach i krwotokach
Panowie ratownicy zademonstrowali jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej, poszkodowanemu w wyniku wypadku drogowego oraz przeprowadzili ćwiczenia w zakresie prawidłowego wykonywania resuscytacji
Tu możesz zadzwonić, gdy nie wiesz z kim porozmawiać, a coś bardzo Cię martwi. Możesz tam także zgłaszać takie sytuacje, które według Ciebie są niesprawiedliwe i masz poczucie, że ktoś zachował się nie tak jak powinien – np. złamał prawo. Telefon jest bezpłatny i czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00 (połączenie bezpłatne). Jeśli zadzwonisz tam w godzinach nocnych i zostawisz informację o sobie i swój numer - konsultanci do Ciebie oddzwonią.
Więcej informacji na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka.
Obejrzyj spot promujący telefon 800121212
Drodzy Nauczyciele, Uczniowie i Rodzice!
Biblioteka przy Szkole Podstawowej w Bujnach serdecznie zaprasza całą społeczność szkolną na kiermasz książek, który rozpoczął się dzisiaj, tj. 2.11. 2021r. - wtorek i będzie trwał do piątku, tj. 5.11. 2021r. w godzinach dopołudniowych. W sobotę, 6.11. 2021r. szkoła zostanie udostępniona od godz. 10.00 do godz.12.00 wszystkim chętnym, którzy chcą wesprzeć finansowo leczenie naszej uczennicy. Prosimy o zachowanie dystansu społecznego wchodząc na teren szkoły. Pamiętajmy o nałożeniu maseczki. Czekamy na Was!!!
Brawo, brawo, brawo!!!Mamy To!!! Jesteśmy w TOP województwa w piłce ręcznej
chłopców!!! Szacuneczek Chłopaki. Byliście WSPANIALI. II miejsce wywalczone, chociaż
pozostaje mały niedosyt…tytuł mistrza był tak bardzo blisko. Dziękujemy za piękną walkę,
wspaniałą grę i moc emocji :)
Skład naszej mistrzowskiej drużyny: Gaworczyk Mateusz, Budzisz Kacper, Chrząstek Patryk,
Dudek Mateusz, Grzywacz Kacper, Misztela Jakub, Nowak Patryk, Ogrodnik Kamil, Sianos
Franciszek, Wojtków Adam.
Gratulacje dla całej drużyny!
W dniu22-10-2021 kl. 0 uczestniczyła w wycieczce do Zamku Piotrkowskiego
oraz Mediateki Przewodnikiem po naszym historycznym mieście była p. Małgorzata.
Grochowalska, która w bardzo ciekawy sposób przekazała nam wiele cennych
informacji o dziejach, tradycji i najstarszych zabytkach Piotrkowa. Wielkim
przeżyciem dla „małych uczniów” było zwiedzanie Muzeum oraz prelekcja
dyrektora zamku p. P. Gajdy nt. „ Kuchnia Polska XVI w. Kolejnym punktem
naszej wycieczki było zwiedzanie Mediateki gdzie największym
zainteresowaniem dzieci cieszyła się wystawa „ Koty, kotki, koteczki” oraz sala
zabaw.
Zmęczeni ale pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do szkoły
Tak! Tak! Tak! Stało się ! :) Nasi szczypiorniści zostali mistrzami powiatu
piotrkowskiego! Piękna gra, zgrane akcje, fenomenalne rzuty i obrona pokazały po raz
kolejny, że warto walczyć oraz to jak piękny jest każdy sport i emocje z nim związane :)
Chłopcy ,BRAWO! Gratulacje dla całej drużyny! POWODZENIA NA PÓŁFINAŁACH
WOJEWÓDZKICH :)
Skład naszej zwycięskiej drużyny: Gaworczyk Mateusz, Budzisz Kacper, Chrząstek Patryk,
Danielak Krzysztof, Dudek Mateusz, Grzywacz Kacper, Misztela Jakub, Nowak Patryk,
Ogrodnik Kamil, Sianos Franciszek, Wojtków Adam
W dniu 20 października 2021 r. drużyna uczniów klasy VIII naszej szkoły w składzie:
Kacper Grzywacz, Jakub Misztela, Kacper Budzisz, Patryk Nowak, Kamil Ogrodnik
uczestniczyła w Gminnym Turnieju Tenisa Stołowego, który odbył się w Woli
Krzysztoporskiej. Chłopcy zajęli I miejsce i uzyskali awans na etapu powiatowego, który
rozegrany zostanie w Gorzkowicach. Gratulujemy!
W piątek 15 października trzy drużyny (SP Bujny, SP Gomulin, SP Wola Krzysztoporska) zmierzyły się w Turnieju o Tytuł Mistrza Gminy w Piłkę Ręczną Chłopców. Przed meczem wiele obaw, lecz po wejściu na boisko nasi chłopcy nie pozostawili przeciwnikom żadnych złudzeń...Wysokie wygrane i zasłużone zwycięstwa. Nasi szczypiorniści spisali się na medal. Zasłużony tytuł Mistrza Gminy w Piłkę Ręczną i awans do Mistrzostw Powiatu.
Naszą szkołę reprezentowali: Gaworczyk Mateusz, Budzisz Kacper, Chrząstek Patryk, Danielak Krzysztof, Dudek Mateusz, Grzywacz Kacper, Misztela Jakub, Nowak Patryk, Ogrodnik Kamil, Sianos Franciszek, Wojtków Adam
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na kolejnych etapach rozgrywek!
13.10. 2021 r. pierwszoklasiści zostali uroczyście pasowani na uczniów naszej szkoły. Dzieci kilka tygodni przygotowywały program artystyczny, który zaprezentowały w obecności rodziców i uczniów z oddziału przedszkolnego i klas II i III. Występ został ciepło przyjęty przez uczestników uroczystości. Następnie podczas części oficjalnej Dyrektor szkoły Bogusława Bajerowska wymownym gestem przyjęła pierwszaków do grona uczniów. Drugoklasiści wręczyli młodszym kolegom i koleżankom własnoręcznie przygotowane prezenty. Rodzice przygotowali upominki i słodki poczęstunek dla swoich dzieci.
Podczas uroczystości uczniowie z klasy II i III złożyli życzenia nauczycielom z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podziękowali za trud wychowania i nauki, recytując wiersze i śpiewając piosenki.
Wielkim kunsztem
wykazuje się nauczyciel,
który potrafi sprawić,
że twórcze wyrażanie siebie
i nabywanie wiedzy
staje się źródłem radości.
(Albert Einstein)
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom składam najserdeczniejsze życzenia.
Niech Państwa praca spotyka się z uznaniem i będzie powszechnie doceniana a źródłem satysfakcji niech będą liczne osiągnięcia i sukcesy uczniów i wychowanków.
Bogusława Bajerowska
dyrektor szkoły
Co roku, w niedzielę poprzedzającą 16 października, w całej Polsce obchodzony jest Dzień Papieski. W tym roku dzień ten przypadł na niedzielę - 10 października, choć jego obchody rozciągają się na cały miesiąc. Hasłem tegorocznego XXI Dnia Papieskiego są słowa „NIE LĘKAJCIE SIĘ!”, które zostały wypowiedziane przez Jana Pawła II podczas homilii wygłoszonej 22 października 1978 roku podczas mszy świętej na placu św. Piotra w Rzymie, inaugurującej jego pontyfikat. Tegoroczny Dzień Papieski obchodziliśmy w naszej szkole dnia 11 października. Uczniowie upamiętnili w programie artystycznym życie naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II oraz podarowali wszystkim piękne i wzruszające chwile.
W dniach 05 i 06 października 2021 roku w naszej szkole odbyły się kolejne obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania zorganizowane przez bibliotekarza Krystynę Dziemdziora. Pierwszego dnia tego wydarzenia uczniowie klas: VII i VIII wysłuchali kilku opowiadań ze zbioru „Gorzka czekolada”, traktujących o ważnych sprawach dla każdego człowieka bez względu na wiek, takich jak: szacunek, życzliwość, uczciwość, odpowiedzialność, odwaga, sprawiedliwość, przyjaźń i inne w interpretacji p. dyr. B. Bajerowskiej, p. E. Bednarek, p. R. Helmana i p. A. Warszady. Klasy: IV, V i VI przysłuchiwały się pięknej, wzruszającej i mądrej powieści I. Jurgielewiczowej pt. „Ten obcy”. Lektorami przekazującymi treść były: p. A. Pawełczyk, p. M. Misztela, p. A. Szczepanik i p. G. Makulec. W drugim dniu wydarzenia udział wzięli uczniowie klas: II i III, którzy zapoznani zostali z fragmentami książki G. Kasdepke pt. „Wakacje detektywa Pozytywki” czytanymi przez p. dyr. B. Bajerowską, p. D. Nowak, p. I. Pluta i p. E. Rusek. Spotkanie uświetniło przybycie samego bardzo wyjątkowego gościa, – pana Pozytywki w rolę, którego wcieliła się wychowawczyni klasy III p. I. Pluta. Ostatnie czytanie odbyło się z udziałem klasy 0 i I. Dla najmłodzszych słuchaczy przygotowano fragmenty książki M. Kownackiej pt. „Plastusiowy pamiętnik” w wykonaniu p. E. Przybył, p. M. Koczyńskiej, p. M. Kopackiej – zaprzyjaźnionego bibliotekarza i p. E. Rusek. Ważnym punktem obchodów Dnia Głośnego Czytania było przypomnienie społeczności szkolnej, jaką rolę pełni ono w rozwoju dziecka. Podsumowując należy stwierdzić, że były to bardzo pożyteczne i interesujące dni dla wszystkich, którzy kochają książki, oraz dla tych którzy dopiero uczą się je kochać. Dzieci chętnie przysłuchiwały się propozycjom przygotowanym do czytania i przeżyły wspaniałe emocje, które na długo pozostaną w ich pamięci.
30.09.2021 roku w Dzień Chłopaka została zorganizowana wycieczka do Mediateki w Piotrkowie Trybunalskim. Uczestnikami byli uczniowie klasy VII i VIII wraz z wychowawcami. W murach Mediateki uczestnicy wyjazdu wzięli udział w zajęciach bibliotecznych oraz zwiedzili Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik. Mediateka to ciekawe miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.
30 września podczas Przeglądu Pieśni Patriotycznej "Ojczyzno ma" nasi koledzy zadebiutowali na wielkiej scenie GOK w Woli Krzysztoporskiej. Organizatorem konkursu była Fundacja Wspierania Folkloru Wiejskiego i Miejskiego w Mzurkach, oraz Stowarzyszenie "BUD-UJ RAZEM". I m-ce w kategorii klas 0-IV zajęła Barbara Wochyń ucz. klasy I, otrzymała także szczególne wyróżnienie konkursu tzw. "srebrną nutkę". Wspaniale także wypadł uczeń kl. III Oskar Miśkiewicz, który otrzymał II m-ce w tej samej kategorii. Podążajcie za swoją pasją, a sukces będzie podążał za Wami.
21.09.2021 naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele piotrkowskiego oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Celem spotkania było zapobieganie wypadkom na wsi. Dzieci chętnie uczestniczyły w wyzwaniach warsztatowych. Otrzymały także prezenty, które pomogą być widocznym na drodze. Uczniowie klasy 3 wiedzą już, że: